Shefki Oseku, i lindur me 15. 03. 1943, nė Gjakovė. Nė moshėn njėzet vjeēare, pikėrisht 17.03.1963, arrestohet nga UDB-a. Mė vonė e ka kryer Fakultetin e Gjuhės dhe Letėrsisė Shqipe dhe pastaj edhe atė Juridik. Ka punuar si arsimtar, por edhe si nėpunės. Mė 16.04.1989 ka emigruar nė Suedi. Nė gushtin e vitit 1994, nė qytetin e Treleborgut, e themeloi Shoqatėn "Besa". Nė kėtė qytet punoi si arsimtar i parė i Gjuhės e Letėrsisė Shqipe deri nė pension. Nė periudhėn prej 1996-2000 Shoqata nė fjalė e botoi Revistėn e Pėrmuajshme "Drita", nė shqip dhe suedisht, e cila shpėrndahej nė Evropė, Amerikė dhe Australi. Revista doli nė gjithsej 26 numra. Kjo Revistė, qė nga viti 1997 e deri mė sot i ka botuar 16 vepra tė ndryshme nė gjuhėn shqipe dhe atė suedeze.

( foto e marrur nga: Trelleborgs Allehanda )